Prečo vznikol projekt Sme náročné

Srdečne Vás vítam na mojom blogu. Tým, ktorí ma nepoznajú, sa hneď v úvode rada predstavím. Moje meno je Miriama Terlandová a som milujúcou mamou ročnej dcéry. Keďže som momentálne na rodičovskej „dovolenke“ a od samej nudy neviem, čo s časom, rozhodla som sa s Vami zdieľať krásno, ktoré mi toto obdobie prináša.

A TERAZ VÁŽNE.

Pôvodný materský plán o samostatnom dieťati sa zatiaľ nestretol s pochopením u mojej priamej nadriadenej. Navyše, je to batoľa obdarené náročným temperamentom. Ema sa už narodením hrdo prihlásila do komunity výnimočne nadaných bábätiek (rozumej precitlivených). Pre Vašu predstavu, z dostupných zdrojov Vám viem prezradiť, že takýchto hypersenzitívnych detí je maximálne 10%.

V praxi to znamená, že tzv. Štvrtý trimester (pozn. prvé tri mesiace po pôrode) sa nesie v znamení plaču, revu, škreku, vreskotu, ako len chcete… Proste čisté zúfalstvo. Aby toho náhodou nebolo na hormónmi a únavou zbičovanú prvorodičku primálo, bol tu s nami ešte niekto. Respektíve niečo.

Posttraumatická stresová porucha

Prišla ku mne nenápadne. Hrala to na všeobecne známe – „udrelo Ti mlieko na mozog“.
Myslela som si, že je normálne, čo prežívam. Sú to len moje hlúpe výkyvy nálad.
Niečo ako PMS, len miliónkrát horšie.

Presviedčala som samu seba, že je v poriadku:
… budiť sa celé mesiace uprostred noci na vlastný krik, pretože (zas a znova) rodím
… hľadieť v sprche na krvácajúcu otvorenú ranu po sekcii, hoci je už dávno zhojená
… prežívať úzkosť pri otázkach okolia na môj vyčerpávajúci nepostupujúci pôrod
… počuť plakať na nemocničnej chodbe bábätká, hoci som v spálni a tíšim len jedno
… reagovať na paniku spôsobujúcu búšenie srdca a nadmerné potenie mávnutím ruky
… CÍTIŤ OPÄŤ STRACH Z TOHO, ŽE JEDNA Z NÁS NEPREŽIJE.

No nebolo. Jednalo sa o opätovné prežívanie traumatizujúcej udalosti. Flashbacky.

To, že mám skutočný problém, som si uvedomila až polroka po pôrode.
Mala som podpísanú šesťmesačnú zmluvu na prenájom monitoru dychu do postieľky a bolo potrebné ho vrátiť. Osobne. Hádajte kde. No predsa na novorodeneckom…

Hodinu som sedela pred nemocnicou na lavičke, neschopná vojsť dnu. Keď som sa napokon odhodlala, už vo výťahu som si myslela, že sa pozvraciam. Potila som sa a moja tachykardia dosahovala cez 200 úderov za minútu. Cítila som, že čochvíľa odpadnem (občas sa mi to stane), no napokon sa otvorili dvere a ja som tam stála opäť. Totálne paralyzovaná. Ozývajúci sa detský plač bol skutočný. Vybavila som potrebné formality a so slzami v očiach doslova bežala von…

Na aké otázky budeme spolu hľadať odpovede

Ako vášnivá obdivovateľka klinickej psychológie som zrazu musela zapracovať svoje dlhoročné teoretické poznatky do praxe. Sama na sebe. Až bolestivá osobná skúsenosť ma definitívne utvrdila v tom, že chcem otvoriť témy, ktoré sa u nás ešte stále zametajú pod koberec. Pretože sa to jednoducho nepatrí.
„Všetky sme si to svoje predsa odrodili a vychovali. Nie si prvá ani posledná.“

Viem, aké je fyzicky aj psychicky vyčerpávajúce, starať sa 24/7 o bábätko s náročným temperamentom. Keď sa k tomu pridružia depresívne stavy, ktoré so sebou prinášajú úzkosť, strach a sebadeštruktívne myšlienky, začína sa všetko iba nabaľovať.

Mne emočné zrkadlo nastavuje moje dieťa každý jeden deň. Bez filtrov. Veľmi intenzívne vníma všetko, čo sa so mnou deje. Porodila som si v podstate takú miniverziu seba samej. Aby som sa naučila lepšie spracúvať vlastné pocity a ovládať svoje reakcie.
Vraj máme každý naložené len toľko, koľko unesieme… Môj chrbát sa teda občas pekne prehýba. No rozhodla som sa pomôcť všetkým ženám, ktoré to potrebujú.

Primárne sa budem vo svojich článkoch venovať týmto témam:

 • Tehotenstvo, pôrod a šestonedelie
 • Baby blues, posttraumatická stresová porucha, popôrodná depresia a popôrodná psychóza
 • Výchova dieťaťa s náročným temperamentom

Nájdete u mňa:

 • Odporúčania na rôzne vychytávky, ktoré Vám uľahčia tehotenstvo, predpôrodnú prípravu aj prvé mesiace s bábätkom
 • Podporu dojčenia a kontaktného rodičovstva
 • Pomocnú ruku pri riešení komplikovaných stavov akými sú koliky, reflux či rast zúbkov
 • Sprievodcu zdravým psychomotorickým vývinom dieťaťa
 • Tipy na výlety s deťmi

Pre koho je blog určený

Stránka je s láskou venovaná špeciálne ženám, ktoré svoje materstvo nemajú popretkávané iba dúhovou niťou a „neprdkajú ružové bublinky už na pôrodnej sále.
Tým, ktoré prežili komplikované tehotenstvo alebo traumatizujúci pôrod a sú vďačné, že sa vôbec úspešne a v zdraví rozdvojili (prípade roztrojili, rozštvorili – takým naozaj „smekám“).

Mám pochopenie pre všetky ženy, ktoré si domov z nemocnice namiesto klbka radosti priniesli uzlíček nervov. Aj moja Ema je predsa náročná. Budem sa Vás zo všetkých síl snažiť povzbudiť vždy, keď budete vyčerpané, frustrované a budete mať pocit, že už nevládzete ísť po tejto ceste ďalej.

„Když nemůžeš, tak přidej!“, pretože aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať, dokážete oveľa viac, ako si myslíte. My matky sme predsa superhrdinky. Verte mi, odmenou Vám v konečnom dôsledku bude výnimočne nadané a šikovné dieťa, ktoré Vás bude nadovšetko milovať.

V neposlednom rade tu srdečne vítam všetkých mužov, ktorí majú zrazu doma okrem novorodeneckého plaču ako bonus aj plačlivú ženu a nevedia si s touto novou situáciou rady. Ukážem Vám, ako im byť čo najviac NABLÍZKU, NO NEZAVADZAŤ.

Teším sa na všetky Vaše dotazy aj spätnú väzbu a želám Vám príjemné čítanie.

 

„Som certifikovaná lektorka tehotenskej a detskej jogy. Fascinuje ma krehkosť ľudskej duše a mojou dlhoročnou vášňou je klinická psychológia. Za najväčšiu školu sebarozvoja však považujem narodenie našej dcéry. Sprevádzam ženy na ich ceste k láskavému prístupu k sebe samej a k rešpektovaniu potrieb svojho tela. Vytvorením zdravej sebalásky im tak pomáham vybudovať pevný základ radostného materstva.“ Viac o mne sa môžete dočítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba na účely spracovania tohto komentáru. Súhlas so spracovaním osobných údajov

 • E-book zDARma pre Vás
 • Plače Vaše bábätko viac, ako ste schopní uniesť? Pýtate sa, prečo iné bábätká pokojne spia, zatiaľ čo to Vaše reaguje na všetko s vysokou citlivosťou, podráždene až prehnane negatívne? Je pre Vás slovné spojenie „Pravidelný režim dňa“ nedosiahnuteľnou neznámou? Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali kladne, potom je tento e-book pre Vás ako stvorený!

 • Najnovšie články
 • Rada Vás uvidím aj na FB stránke: MIRI YOGA