V tomto článku by som sa s Vami rada podelila o svoju osobnú skúsenosť s infekciou spôsobenou prvokom Toxoplasma gondii. Bola mi diagnostikovaná na základe výsledkov štandardného laboratórneho rozboru krvi, ktorý sa na začiatku tehotenstva robí všetkým pacientkam. O to viac som bola (nemilo) prekvapená „pozitívnym“ výsledkom, ktorý som už s Vami zdieľala aj v článku o mojom tehotenstve.
Nastal u mňa kolotoč návštev infektologickej ambulancie, konzultácií s odborníkmi, čítania medicínskych publikácií a v neposlednom rade aj dlhodobého užívania antibiotík, aby som pred nákazou ochránila svoje dieťa.
Chcem Vám posunúť relevantné informácie, nakoľko sa o tejto infekcii šíri v spoločnosti niekoľko nepravdivých mýtov, ktoré aj mňa osobne v tom čase veľmi vystrašili.
Toto ochorenie sa podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie, týka viac ako tretiny celej populácie, a preto by som hneď v úvode rada upozornila na tri dôležité fakty:
Áno, aj nie… Priznám sa, že ja sama by som nikdy nepovedala, že sa ma táto infekcia bude niekedy týkať. Toxoplazmózu som mala úzko spätú s mačacím trusom a keďže okolo mňa sa žiadne šelmy nevyskytovali, o to väčší šok nastal, keď ma kontaktovali z gynekologickej ambulancie so správou, že ma musia zveriť do špeciálnej starostlivosti infektologickej kliniky.
Mačka je definitívnym hostiteľom, čo v praxi znamená, že v jej tele sa parazit Toxoplasma gondii dokáže rozmnožovať. Mačka následne vylúči jeho vajíčka a ak prídeme do kontaktu s jej výkalmi, riziko prenosu nákazy je pomerne vysoké. Aj ona sa však musela niekde „infikovať“. A to konzumáciou surového mäsa uhynutých zvierat. Pokiaľ teda máte doma chlpatého štvornohého miláčika, ktorý je v pravidelnej veterinárnej starostlivosti a po nociach Vám namiesto lovu myší, spokojne pradie pri nohách, môžete si vydýchnuť. Avšak iba na chvíľu.
Už na začiatku som Vás informovala, že väčšina infikovaných toxoplazmózou o nej ani netuší, pretože u nich prebieha asymptomaticky, t.j. bezpríznakovo. Mimochodom, bol to aj môj prípad. Niekedy môžu byť prejavy tohto ochorenia podobné bežnej viróze, ako napríklad:
Výnimočne sa môžu pridružiť aj komplikácie v podobe:
Za seba môžem povedať, že nie. Neprichádzala som pred otehotnením do kontaktu so zvieratami, takmer vôbec nejem mäso, zeleninu aj ovocie VŽDY dôkladne ošúpem a následne umývam, nepoužívam jednu dosku na krájanie všetkých potravín a považujem sa za poriadkumilovnú a extrémne čistotnú.
V pieskovisku som sa (až doteraz) nehrávala a práca v záhrade mi bola (tiež až doteraz) na míle vzdialená. Sama neviem, akou šťastnou náhodou som k zvýšeným hodnotám v krvi prišla, no aby bol môj článok komplexný, mám pre Vás zopár užitočných tipov:
Pomaly, ale isto sa dostávame k tomu, prečo je toxoplazmóza nebezpečná práve v tehotenstve a aké následky môže mať na vývin plodu. V prípade, že ste tehotná a potvrdil sa u Vás výskyt infekcie, zhrnula som pre Vás najdôležitejšie poznatky z oblasti medicíny a skúsim Vám ich podať čo najviac „ľudskou rečou“.
Absolútnym základom je laboratórny rozbor Vašich protilátok proti prvoku Toxoplasma gondii, aby sa zistilo, či je Vaša infekcia aktuálne v akútnom štádiu alebo ste sa nakazili v minulosti a ochorenie už úspešne prekonali. Najčastejšie sa rozlišujú:
Najnebezpečnejšia je akútna infekcia matky v čase otehotnenia alebo v krátkom čase pred otehotnením (menej ako tri mesiace).
Riziko prenosu na plod v tomto prípade rastie úmerne s dĺžkou tehotenstva. V prvom trimestri je riziko prenosu relatívne nízke (udáva sa väčšinou 5 %), avšak v treťom trimestri sa jedná o 60-80 %. Počas tretieho trimestra je teda vysoké riziko nakazenia plodu, ale riziko jeho poškodenia sa znižuje, pretože väčšina dôležitých orgánov sa už vyvinula.
Napriek tomu, že som sa pôvodne nechcela v tomto článku venovať následkom, ktoré môže neliečená infekcia zanechať na Vašom bábätku, rozhodla som sa ich aspoň okrajovo spomenúť. Pretože všetci máme právo na informácie. A je len na nás, ako s nimi naložíme. Aj pre mňa boli v tom čase tieto riziká veľmi stresujúce, no myslím, že nevedomosť by bola horšia.
Ako som už spomenula vyššie, infekcia matky v 1. trimestri tehotenstva je najviac nebezpečná a žiaľ, môže mať až fatálne následky v podobe retardácií, potratu alebo pôrodu mŕtveho plodu. Pri infekcii v 2. trimestri tehotenstva sa najčastejšie spomína hydrocefalus (pozn. ochorenie, pri ktorom sa v hlave dieťaťa nahromadí tekutina, ktorá spôsobuje útlak mozgu a zvýšený vnútrolebečný tlak). Infekcia v poslednom trimestri môže spôsobiť oneskorený telesný a duševný vývoj dieťaťa. Nás varovali aj pred možnou slepotou, hluchotou či epilepsiou.
Budem k Vám úprimná, veľmi som sa vtedy o Emu bála. Vygooglila som si všetky možné aj nemožné katastrofické scenáre, riziká a následky a premýšľala nad tým, čo všetko sa môže stať, ak sa prenesie nákaza placentou. Nebudem to teraz zľahčovať a tváriť sa, že o nič nejde, pretože sme s mužom prežívali strach, ktorý nikomu neprajem. S pocitmi, s ktorými som v tom čase bojovala, som Vás zoznámila už v predošlom článku.
Od diagnostikovania toxoplazmózy až do samotného pôrodu som užívala antibiotiká ROVAMYCINE 3 M.I.U., ktoré mi boli predpisované aj po piatich baleniach a neraz sa stalo, že ich lekáreň musela naskladňovať iba kvôli mne.
Na odporúčania infektológa sme v 19. týždni tehotenstva absolvovali aj špeciálne vyšetrenie v Centre prenatálnej ultrazvukovej diagnostiky v Martine. Šli sme si tam po verdikt, či má infekcia výrazný dopad na vývin plodu. Našťastie, žiadne defekty ani anomálie sa nepotvrdili. A ja som, popravde, nikdy necítila väčšiu úľavu a vďaku, ako cestou domov.
Napriek tomu, že rôzne poruchy zrakového a sluchového vnímania sa vopred odhaliť nedali, ja som cítila, že je zdravá. Z dostupných zdrojov viem, že liečba akútnych infekcií v tehotenstve znižuje možnosť prenosu Toxoplasma gondii na plod o viac ako 65 %.
Aj napriek tomu je ale potrebné odobrať po narodení vzorku aj bábätku…
… chvalabohu, u nás sa prenos toxoplazmózy na Emu napokon nepotvrdil. Viem, že nie každý má také šťastie ako my a som za to vďačná každý deň.
Myslím, že tento článok veľmi pomôže budúcim mamičkám, ktorým bola zistená táto diagnóza..
Veľmi poučné, napísané so srdcom na dlani.
Ďakujem ❤️
Ďakujem za krásnu spätnú väzbu. ♥ Teším sa.