Strašiak menom TOXOPLAZMÓZA = ochorenie NIELEN z mačiek

V tomto článku by som sa s Vami rada podelila o svoju osobnú skúsenosť s infekciou spôsobenou prvokom Toxoplasma gondii. Bola mi diagnostikovaná na základe výsledkov štandardného laboratórneho rozboru krvi, ktorý sa na začiatku tehotenstva robí všetkým pacientkam. O to viac som bola (nemilo) prekvapená „pozitívnym“ výsledkom, ktorý som už s Vami zdieľala aj v článku o mojom tehotenstve.

Nastal u mňa kolotoč návštev infektologickej ambulancie, konzultácií s odborníkmi, čítania medicínskych publikácií a v neposlednom rade aj dlhodobého užívania antibiotík, aby som pred nákazou ochránila svoje dieťa.
Chcem Vám posunúť relevantné informácie, nakoľko sa o tejto infekcii šíri v spoločnosti niekoľko nepravdivých mýtov, ktoré aj mňa osobne v tom čase veľmi vystrašili.

Toto ochorenie sa podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie, týka viac ako tretiny celej populácie, a preto by som hneď v úvode rada upozornila na tri dôležité fakty:

  1. Toxoplazmóza nie je prenosná z človeka na človeka (s výnimkou transfúzie krvi, transplantácie orgánu alebo prenosu infekcie z matky na plod).
  2. V prípade, že sa nejedná o tehotnú ženu, dieťa do 5 rokov, osobu s výrazne oslabenou imunitou (onkologickí pacienti, HIV pozitívni pacienti a pod.) alebo osobu, ktorej bola diagnostikovaná očná forma toxoplazmózy, sa štandardne nevyžaduje špeciálna liečba. Ochorenie prebieha spravidla bez vonkajších príznakov a viac ako 80% infikovaných, o ňom ani nevie. Pre osoby s nedostatočnou imunitou alebo pacientov po transplantácii, však môže byť neliečená toxoplazmóza smrteľná.
  3. Približne 60% z Vás má v tele vytvorené doživotné protilátky, čo znamená, že ste sa s touto infekciou už v minulosti stretli – podľa všetkého bez trvalých následkov. V prípade, že si to budete chcieť overiť, neváhajte osloviť svojho všeobecného lekára. Jedinou cestou je v tomto prípade laboratórna diagnostika.

Vraj za to môžu mačky

Áno, aj nie… Priznám sa, že ja sama by som nikdy nepovedala, že sa ma táto infekcia bude niekedy týkať. Toxoplazmózu som mala úzko spätú s mačacím trusom a keďže okolo mňa sa žiadne šelmy nevyskytovali, o to väčší šok nastal, keď ma kontaktovali z gynekologickej ambulancie so správou, že ma musia zveriť do špeciálnej starostlivosti infektologickej kliniky.

Mačka je definitívnym hostiteľom, čo v praxi znamená, že v jej tele sa parazit Toxoplasma gondii dokáže rozmnožovať. Mačka následne vylúči jeho vajíčka a ak prídeme do kontaktu s jej výkalmi, riziko prenosu nákazy je pomerne vysoké. Aj ona sa však musela niekde „infikovať“. A to konzumáciou surového mäsa uhynutých zvierat. Pokiaľ teda máte doma chlpatého štvornohého miláčika, ktorý je v pravidelnej veterinárnej starostlivosti a po nociach Vám namiesto lovu myší, spokojne pradie pri nohách, môžete si vydýchnuť. Avšak iba na chvíľu.

Najčastejšie zdroje nákazy

  • Konzumácia surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa
  • Konzumácia surovej neumytej zeleniny alebo ovocia
  • Konzumácia nedostatočne tepelne upravených vajec alebo nepasterizovaného mlieka
  • Priamy kontakt s mačacími fekáliami (napr. pri hre v detskom pieskovisku, pri čistení mačacieho záchoda alebo pri práci so zeminou v záhrade bez použitia rukavíc)
    POZOR! Myslite na to, že v týchto podmienkach dokáže samotný parazit, bez problémov, prežiť aj rok.
  • Infikovanie plodu cez placentu matky (u žien s prekonanou toxoplazmózou pred tehotenstvom a u žien akútne infikovaných v 3. trimestri, t.j. po 28. týždni tehotenstva k prenosu na plod nedochádza)

Vonkajšie prejavy infekcie

Už na začiatku som Vás informovala, že väčšina infikovaných toxoplazmózou o nej ani netuší, pretože u nich prebieha asymptomaticky, t.j. bezpríznakovo. Mimochodom, bol to aj môj prípad. Niekedy môžu byť prejavy tohto ochorenia podobné bežnej viróze, ako napríklad:

  • Zvýšená telesná teplota
  • Bolesť hlavy, kĺbov a svalov
  • Celkové vyčerpanie organizmu
  • Zväčšené lymfatické uzliny (ako pri infekčnej mononukleóze)

Výnimočne sa môžu pridružiť aj komplikácie v podobe:

  • Zápalu pľúc
  • Zápalu srdcového svalu
  • Zhoršenej kvality zraku

Je prevencia účinná?

Za seba môžem povedať, že nie. Neprichádzala som pred otehotnením do kontaktu so zvieratami, takmer vôbec nejem mäso, zeleninu aj ovocie VŽDY dôkladne ošúpem a následne umývam, nepoužívam jednu dosku na krájanie všetkých potravín a považujem sa za poriadkumilovnú a extrémne čistotnú.

V pieskovisku som sa (až doteraz) nehrávala a práca v záhrade mi bola (tiež až doteraz) na míle vzdialená. Sama neviem, akou šťastnou náhodou som k zvýšeným hodnotám v krvi prišla, no aby bol môj článok komplexný, mám pre Vás zopár užitočných tipov:

  • Zeleninu a ovocie si pred konzumáciou vždy dôkladne umyte (a to aj v prípade, že ste si ich dopestovali sami).
  • Neochutnávajte polosurové mäso počas varenia a vždy ho dostatočne tepelne upravte (platí rovnako aj pre vajcia a mlieko).
  • Nedotýkajte sa tváre pri manipulácii so surovým mäsom.
  • Dôkladne umývajte povrchy, ktoré prišli do kontaktu so surovým mäsom.
  • Používajte rukavice pri práci s mačacími výkalmi aj pri práci v záhrade.
  • V prípade, že sa chystáte jesť vonku, chráňte potraviny pred muchami a iným hmyzom.
  • Pravidelne si umývajte ruky (absolútny základ hygieny, ale čudovali by ste sa, koľkým dospelým jedincom to treba pripomínať aj po použití toalety, nieto ešte po práci so surovým mäsom).
  • Mačaciu toaletu dezinfikujte vriacou vodou.
  • Ak ste tehotná, mali by ste sa úplne vyvarovať styku s mačacími exkrementmi.
  • Ak majú Vaše deti pieskovisko, vždy ho počas Vašej neprítomnosti zakrývajte (pre prípad, že by si u Vás chcela odskočiť štvornohá návšteva od vedľa).

Nákaza v tehotenstve a jej dopad na plod

Pomaly, ale isto sa dostávame k tomu, prečo je toxoplazmóza nebezpečná práve v tehotenstve a aké následky môže mať na vývin plodu. V prípade, že ste tehotná a potvrdil sa u Vás výskyt infekcie, zhrnula som pre Vás najdôležitejšie poznatky z oblasti medicíny a skúsim Vám ich podať čo najviac „ľudskou rečou“.

Absolútnym základom je laboratórny rozbor Vašich protilátok proti prvoku Toxoplasma gondii, aby sa zistilo, či je Vaša infekcia aktuálne v akútnom štádiu alebo ste sa nakazili v minulosti a ochorenie už úspešne prekonali. Najčastejšie sa rozlišujú:

  1. IgM protilátky – poukazujú na akútne štádium, zobrazujú sa už 2 týždne po infikovaní
  2. IgA protilátky – poukazujú na akútne štádium
  3. IgG protilátky – pamäťové, zostávajú v krvi po celý život
  4. IgE protilátky – poukazujú na akútne štádium, no klesajú už do 4 mesiacov

Najnebezpečnejšia je akútna infekcia matky v čase otehotnenia alebo v krátkom čase pred otehotnením (menej ako tri mesiace).

Riziko prenosu na plod v tomto prípade rastie úmerne s dĺžkou tehotenstva. V prvom trimestri je riziko prenosu relatívne nízke (udáva sa väčšinou 5 %), avšak v treťom trimestri sa jedná o 60-80 %.  Počas tretieho trimestra je teda vysoké riziko nakazenia plodu, ale riziko jeho poškodenia sa znižuje, pretože väčšina dôležitých orgánov sa už vyvinula.

Napriek tomu, že som sa pôvodne nechcela v tomto článku venovať následkom, ktoré môže neliečená infekcia zanechať na Vašom bábätku, rozhodla som sa ich aspoň okrajovo spomenúť. Pretože všetci máme právo na informácie. A je len na nás, ako s nimi naložíme. Aj pre mňa boli v tom čase tieto riziká veľmi stresujúce, no myslím, že nevedomosť by bola horšia.

Ako som už spomenula vyššie, infekcia matky v 1. trimestri tehotenstva je najviac nebezpečná a žiaľ, môže mať až fatálne následky v podobe retardácií, potratu alebo pôrodu mŕtveho plodu. Pri infekcii v 2. trimestri tehotenstva sa najčastejšie spomína hydrocefalus (pozn. ochorenie, pri ktorom sa v hlave dieťaťa nahromadí tekutina, ktorá spôsobuje útlak mozgu a zvýšený vnútrolebečný tlak). Infekcia v poslednom trimestri môže spôsobiť oneskorený telesný a duševný vývoj dieťaťa. Nás varovali aj pred možnou slepotou, hluchotou či epilepsiou.

Ako to s nami napokon dopadlo

Budem k Vám úprimná, veľmi som sa vtedy o Emu bála. Vygooglila som si všetky možné aj nemožné katastrofické scenáre, riziká a následky a premýšľala nad tým, čo všetko sa môže stať, ak sa prenesie nákaza placentou. Nebudem to teraz zľahčovať a tváriť sa, že o nič nejde, pretože sme s mužom prežívali strach, ktorý nikomu neprajem. S pocitmi, s ktorými som v tom čase bojovala, som Vás zoznámila už v predošlom článku.

Od diagnostikovania toxoplazmózy až do samotného pôrodu som užívala antibiotiká ROVAMYCINE 3 M.I.U., ktoré mi boli predpisované aj po piatich baleniach a neraz sa stalo, že ich lekáreň musela naskladňovať iba kvôli mne.

Na odporúčania infektológa sme v 19. týždni tehotenstva absolvovali aj špeciálne vyšetrenie v Centre prenatálnej ultrazvukovej diagnostiky v Martine. Šli sme si tam po verdikt, či má infekcia výrazný dopad na vývin plodu. Našťastie, žiadne defekty ani anomálie sa nepotvrdili. A ja som, popravde, nikdy necítila väčšiu úľavu a vďaku, ako cestou domov.

Napriek tomu, že rôzne poruchy zrakového a sluchového vnímania sa vopred odhaliť nedali, ja som cítila, že je zdravá. Z dostupných zdrojov viem, že liečba akútnych infekcií v tehotenstve znižuje možnosť prenosu Toxoplasma gondii na plod o viac ako 65 %.
Aj napriek tomu je ale potrebné odobrať po narodení vzorku aj bábätku…

… chvalabohu, u nás sa prenos toxoplazmózy na Emu napokon nepotvrdil. Viem, že nie každý má také šťastie ako my a som za to vďačná každý deň.

 

„Som certifikovanou lektorkou jogy. Fascinuje ma krehkosť ľudskej duše a mojou dlhoročnou vášňou je klinická psychológia. Za najväčšiu školu sebarozvoja však považujem narodenie našej dcéry. Sprevádzam ženy na ich ceste k láskavému prístupu k sebe samej a k rešpektovaniu potrieb svojho tela. Vytvorením zdravej sebalásky im tak pomáham vybudovať pevný základ radostného materstva.“ Viac o mne sa môžete dočítať tu>>
Komentáře
  1. Marta napsal:

    Myslím, že tento článok veľmi pomôže budúcim mamičkám, ktorým bola zistená táto diagnóza..
    Veľmi poučné, napísané so srdcom na dlani.
    Ďakujem ❤️

  2. Miriama napsal:

    Ďakujem za krásnu spätnú väzbu. ♥ Teším sa.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobné údaje budú použité iba na účely spracovania tohto komentáru. Súhlas so spracovaním osobných údajov

  • E-book zDARma pre Vás
  • Plače Vaše bábätko viac, ako ste schopní uniesť? Pýtate sa, prečo iné bábätká pokojne spia, zatiaľ čo to Vaše reaguje na všetko s vysokou citlivosťou, podráždene až prehnane negatívne? Je pre Vás slovné spojenie „Pravidelný režim dňa“ nedosiahnuteľnou neznámou? Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali kladne, potom je tento e-book pre Vás ako stvorený!

  • Najnovšie články
  • Rada Vás uvidím aj na FB stránke: MIRI YOGA