Dnes môžem s radosťou a s obrovskou vďačnosťou povedať, že som milujúca mama, manželka a nadšená cestovateľka, ktorá si dokáže každý deň užívať naplno. Bývame na úpätí lesa a život vnímame ako príležitosť na plnenie snov.

Minulý rok som úspešne zhmotnila do reality ďalšiu zo svojich túžob - stala som sa certifikovanou lektorkou jogy.

 

Boli časy, keď bol tento scenár pre mňa nepredstaviteľný

Moja jogová cesta začala už v roku 2017 po neúspešnej operácii karpálneho tunela, kedy som sa prihlásila na liečebnú lekciu so zameraním na zdravý chrbát. Mala som v tom čase zablokované krčné aj hrudné stavce a zamrznuté pravé rameno.
Sedavé zamestnanie, tlak na výkon a môj vlastný perfekcionizmus si vypýtali svoju daň. Napriek tomu, že som väčšinu hodiny pre silné bolesti preležala na podložke, jogu som si zamilovala.

Počas nasledujúcich rokov som pravidelne navštevovala niekoľko jogových štúdií v Banskej Bystrici. Hoci som nikdy športovo nevynikala a nie som „dostatočne silná ani ohybná“, vždy som si z danej hodiny dokázala odniesť to, čo som práve potrebovala. Podľa toho ako sa líšilo to, čo aktuálne žijem, sa menili aj preferované lekcie, ktoré som si intuitívne vyberala.

Tehotenstvo uprostred pandémie bolo ako zo zlého sna

V roku 2020 som v čase pandémie otehotnela. Viem, aké náročné tehotenstvo môže byť. To moje bolo korunované diagnózami ako nadmerné zvracanie či toxoplazmóza a prebiehalo počas prísnych protipandemických opatrení. Zdravotný stav mi nedovoľoval chodiť do práce a kvôli vládou nastaveným obmedzeniam a zavedenom lockdowne som sa takmer nestretávala so svojou rodinou.

Manžel bol celé dni v zamestnaní a ja som tie svoje trávila až na lekárom povolené „vychádzky“ iba medzi štyrmi stenami.  Našťastie, joga ma opäť zachránila. Tentokrát sa jednalo o praktizovanie gravid jogy.

Joga bola opäť mojím záchranným kolesom

Joga bola v tom čase jedinou pravidelnou činnosťou, ktorá ma držala nad vodou. Prešla som množstvo zahraničných videí, odcvičila desiatky rôznych lekcií pre tehotné a hoci som ešte nemala presnú predstavu o tom ako a kde, už vtedy som cítila, že práve toto bude mojím poslaním.

Vedela som, že gravid jogu raz určite budem šíriť ďalej a životné okolnosti to zariadili tak, aby mi to bolo umožnené. Nie nadarmo sa hovorí, že keď si niečo veľmi praješ, celý vesmír sa spojí, aby si to mohol dosiahnuť.

Keďže jogu milujem a neodrádza ma ani štúdium v nočných hodinách, v roku 2023 som prešla certifikovaným jogovým programom tehotenskej a detskej jogy. Začiatkom roka 2024 som navyše úspešne ukončila aj druhý vzdelávací program power a hatha jogy. Verím, že sa mi raz podarí „stretnúť na podložke“ so všetkými z Vás, ktorých joga volá. A hoci vždy budem v prvom rade mama, aktívne pracujem na tom, aby som Vám toho do budúcna mohla priniesť čo najviac.

Prečo som pre Vás vytvorila blog a napísala e-book

Pre Vás, ktorí ste ma začali sledovať iba nedávno, by som rada zhrnula témy, ktorým sa venujem. Mojou najväčšou vášňou je klinická psychológia a do odborných kníh sa s obrovským záujmom ponáram už od základnej školy.

Aj vďaka tomu, že mám teoretické vedomosti o tom, ako výchova a zážitky z detstva formujú našu dospelosť sa snažím o rešpektujúce rodičovstvo. Svoje dieťa beriem ako rovnocenného partnera, s ktorým komunikujem bez ponižovania či trestov. A bez hanby priznávam, že prijímať jej emócie pre mňa nie je vždy jednoduché.

Som obdarená vysokou citlivosťou a hypersenzitivitu si v génoch nesie aj naša dcéra. Dni najradšej trávime v pohybe a na čerstvom vzduchu. Po jej narodení nám istý čas trvalo, kým sme sa naladili na spoločnú vlnu a pre „novopečených“ rodičov v podobnej situácii som napísala e-book zdarma, ktorý si už prečítali desiatky z Vás. (Je k dispozícii na stiahnutie na tomto odkaze.) V prípade, že neviete celkom presne, čo znamená vysoká citlivosť a zaujímalo by Vás to, všetko sa dozviete v tomto článku.

Téma tehotenstva a pôrodu je v mojom prípade vcelku obsiahla a venujem jej na blogu niekoľko samostatných článkov. Dozviete sa množstvo informácií o diagnózach hyperemesis gravidarum, toxoplazmóza, ale aj o akútnom cisárskom reze a následných možnostiach prirodzeného (VBAC) pôrodu. Ak ste ešte nepočuli pojmy ako tokofóbia či posttraumatická stresová porucha po pôrode, prípadne Vás zaujíma, čo je to sharenting, opäť sa môžete začítať a nájsť potrebné odpovede.

Mám rada holistický prístup a snažím sa človeka vždy vnímať ako celok. K svojmu telu pristupujem s absolútnym rešpektom. Rok 2022 bol pre mňa veľkou skúškou, nakoľko som si nahmatala hrčku v prsníku. Keďže dôverujem tradičnej čínskej medicíne a zdravému konštitučnému stravovaniu, napokon sa mi úspešne podarilo vyhnúť biopsii. V oblasti alternatívneho liečenia spolupracujem so svojím dlhoročným kamarátom Filipom Vlčkom. Na všetky online kurzy z jeho ponuky máte odo mňa zľavový kód MTLFA10 vo výške 10%.

Náročným odzvonilo

A keďže mnohí sledujete môj projekt "Sme náročné" odvtedy, ako som absolvovala Stánin kurz Podnikání z pláže, mám pre Vás dobrú správu. Náročným odzvonilo. Posúvame sa vpred a budeme sa spolu stretávať na jogamatke.

Mám skúsenosť najmä s hormonálnou jogovou terapiou a yin jogou, ale veľmi ma bavila aj fly fit joga či dance joga. Zúčastnila som sa viacerých meditačných workshopov a zamilovala som si hudbu, ktorú dokážu vytvoriť tibetské misy a gongy. Láska k joge ma núti neustále sa vzdelávať, pretože Vám túžim z týchto poznatkov čo najviac odovzdať.

Verte mi, že joga je pre všetkých. Bez ohľadu na silu, flexibilitu, vek, telesné proporcie či predošlé skúsenosti. Joga je o rešpektovaní svojho tela a prijímaní svojich limitov.

Joga nie je o dokonalosti v každej asáne, ani o perfektných krivkách na fotkách v podprsenke a najdrahších legínach. Joga nie je o umelom doťahovaní sa do pozícií s cieľom dobre vyzerať.  Skutočná joga nie je obrazom toho, čo dnes vidíme na sociálnych sieťach.

Joga je to, čo cítime po jej praktizovaní.
Joga je sloboda, pokoj, viera v dobro a čistá myseľ v prítomnosti.
Joga je vďačnosť za zdravé telo a absolútne prepojenie so sebou samým. Tu a teraz.