Prázdninový špeciál: TOP 20 tipov na výlety (nielen) s deťmi

Ak sledujete okrem tohto blogu aj moje sociálne siete, pravdepodobne ste si všimli, že sme s Emkou nadšené výletníčky. Najradšej cestujem v mesiacoch, kedy sú ceny aj turizmus na minime, no rozumiem tomu, že nie každý má rovnaké možnosti. A tak sme pre Vás zostavili zoznam našich obľúbených miest, ktorých návšteva určite stojí za to a zároveň nezruinuje Váš rodinný rozpočet.

Ak by sa jednalo výlučne o môj výber, zahrnula by som doň najmä naše úchvatné jaskyne, rozhľadne, Spišský a Oravský hrad, Slovenský raj, Španiu Dolinu, Liptovskú Maru a mnoho iných.

 Odkazy na oficiálne weby atrakcií som Vám umiestnila priamo do tohto článku, stačí teda kliknúť na podčiarknuté slovné spojenie.

Ak je pre Vás samotný výlet cenovo nedostupný, vrelo Vám odporúčam pred samotnou návštevou pozrieť aj zľavové portály, kde môžete počas roka natrafiť na zvýhodnené ceny vstupov (zľavomat, zľavadňa a iné). Môj druhý tip na úsporu je baliť jedlo so sebou z domu. Vyhnete sa dlhým radom na predražené polotovary.

Mesto Banská Bystrica

Akí by sme to len boli patrioti, keby sme Vám hneď v úvode nepredstavili krásy srdca Slovenska. V Bystrici som strávila 6 nádherných rokov a navždy pre mňa ostane najkrajším slovenským mestom. Keďže sa sem vždy s láskou pravidelne vraciame, Emka má svoje rodisko dôkladne zbehané.

Majestátne námestie plné kaviarní a reštaurácií je lákadlom aj pre zahraničných turistov. Jeho dominantou je Hodinová veža, ktorá ponúka nádherný výhľad a počas letných mesiacov Vás určite nadchne spievajúca fontána, ktorá je vo večerných hodinách osvetlená. Areál neďalekého Parku pod pamätníkom je ideálnym miestom na spojenie športu s piknikom a pri Vašej návšteve by ste ho určite nemali vynechať.

Za zmienku určite stojí aj naša obľúbená cukráreň Eufória (na Švermovej ulici), ktorá je známa výrobou jedinečných zákuskov. Doteraz sa mi nepodarilo nájsť ekvivalent k ich veterníku. Pani majiteľka by určite ocenila viac šikovných cukrárskych rúk, pretože jej produkcia je žiadaná široko – ďaleko.

Detské herne navštevujeme zriedka, no ak hľadáte kávičkový kompromis medzi hrou vonku aj vo vnútri, mám pre Vás aspoň jeden tip. Cena je na množstvo atrakcií naozaj prijateľná, takže pri návšteve Club Café Family nesiahnete hlboko do vrecka.

Na záver sa s Vami podelím o naše obľúbené miesta na obed či večeru. Verím, že si vyberie každý. Dajte vedieť, ako Vám chutilo: street food, indická kuchyňa, grécka kuchyňa, talianska kuchyňapizza.

Chopok

Chopok je so svojou nadmorskou výškou 2024 m.n.m. zatiaľ najvyššie položeným miestom, ktoré Emka navštívila. Keďže lanovky na Slovensku sú oproti susednému Poľsku neporovnateľne drahšie, nie sú pre všetky rodiny s deťmi finančne dostupné. Ak nelyžujete a nevyužívate Gopass, tak sa opäť oplatí sledovať možnosti ubytovania aj cez vyššie spomínané zľavové portály (môžete nájsť výhodnú ponuku s lanovkami v cene).

Čiernohronská železnica

Historická lesná železnica v Čiernom Balogu je jednou z najkrajších slovenských atrakcií. Ak sa vyberiete na výlet s deťmi, odporúčam najmä trať, ktorá sa tiahne Vydrovskou dolinou cez lesnícky skanzen. Budú tam mať čo obzerať a Vy budete očarení nádhernou prírodou Horehronia. Alebo sa odvezte historickou parnou lokomotívou priamo cez obecné futbalové ihrisko a do Vydrova sa vyberte na prechádzku.

Vrbické pleso

Návštevu Vrbického plesa bez problémov zvládnu aj tí najmenší turisti. Je to najväčšie jazero Nízkych Tatier, nachádza sa v Jasnej a je v pešej dostupnosti okolitých ubytovacích zariadení. Avšak ak ho budete chcieť prejsť dookola, nie je to úplne kočíková trasa (ako napr. popri Štrbskom plese). Cestou určite nevynechajte nádherné detské ihrisko Vtáčik, ktoré svojimi drevenými prvkami krásne dopĺňa okolitú prírodu. Zabavia sa malí aj veľkí.

Zveropark 

Zveropark v Revištskom Podzámčí navštevujeme pravidelne každý rok a vždy nás prekvapí niečím novým. Pristavujú, zveľaďujú a naozaj sa snažia vytvoriť čarovné miesto pre všetky vekové kategórie. Najviac sa nám páči, že sa rozprestiera na obrovskom prírodnom areáli pohoria Vtáčnik. Pokojne tu môžete s deťmi stráviť celý deň a nudiť sa zaručene nebudete. Tých najmenších určite potešia okrem zvieratiek aj nápadité atrakcie či rozprávkový les.

Donovaly

Donovaly sú dnes „detašovanou rezidenciou Bratislavy“ a treba počítať s tým, že priamoúmerné tomu sú aj ceny. V zimných mesiacoch ponúkajú vyžitie najmä lyžiarom a po zvyšok roka máte možnosť objaviť niekoľko atrakcií nielen pre deti, ale aj pre dospelých (lanovka, bobová dráha, Habakuky).

Donovalkovo, známe aj ako hlavné mesto detí, ocenia najmä malí návštevníci. Vzhľadom na (z môjho pohľadu prehnanú) cenu vstupného počas leta, by som Vám odporučila navštíviť ho v mimosezóne. Nám úplne postačoval lacnejší vstup na poslednú 1,5h pred zatvorením areálu, kedy sme tam boli takmer sami.

Emkina obľúbená atrakcia na Donovaloch je ale definitívne Myšiačikov detský park. Keďže miluje hru s vodou, dokázala by tu stráviť pokojne aj celý deň. My máme gumáky vždy so sebou, ale pre nepripravených je možnosť zapožičania na mieste. Deti majú v tomto vodnom parku možnosť hravou formou objaviť niekoľko edukačných aktivít a toto miesto naozaj stojí za návštevu.

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva 

Ak Vás na Liptove zastihne upršané počasie, mám pre Vás indoorový program pre celú rodinu. Múzeum v Liptovskom Mikuláši je svojou úrovňou porovnateľné so zahraničnými (nám pripomínalo Prírodovedecké múzeum vo Viedni) a nudiť sa tam určite nebudete. Je absolútne jedinečné a Vaše deti si môžu vyskúšať niekoľko zaujímavých interaktívnych prvkov. Vlastnou skúsenosťou v praxi sa môžu naučiť ďaleko viac, ako iba teoreticky počas hodín v školských laviciach.

Múzeum sa rozprestiera na niekoľkých poschodiach a strávite v ňom zopár veľmi pútavých hodín. Garantujem Vám, že Vás ohúri minimálne tak, ako zabaví Vaše deti. Expozície tohto čarovného miesta na Slovensku nemajú konkurenciu a určite ho počas Vašich ciest neobíďte.

Zookontakt

Do Zookontaktu sme s mužom cestovali pravidelne od začiatku jeho otvorenia. Odvtedy sa toho u nich veľa zmenilo – okrem toho, že šelmy aj medvede podrástli (a už nie sú také kontaktné ako kedysi), zväčšil sa aj samotný areál. Teraz je jeho súčasťou aj pôvodný Park miniatúr a deti určite poteší aj možnosť využiť okružnú jazdu vláčikom.

Na návštevu si treba vyčleniť dostatok času, pretože detských atrakcií je tu naozaj neúrekom. Výhodou v tomto prípade je, že sú všetky v cene základného vstupného. Ak si chcete toto miesto užiť naplno, odporúčam prísť mimo prázdnin. V lete treba počítať s veľkým náporom turistov.

Dinopark v Bojniciach

Myslím, že na Slovensku neexistuje nikto, kto by nepoznal Bojnice. Sú známe najmä vďaka prekrásnemu zámku a najstaršej slovenskej zoologickej záhrade. Tieto atrakcie určite predstavovať netreba, pretože ich každý z Vás už niekedy navštívil. Bojnice majú čo ponúknuť v každom ročnom období a mesto si je svojej jedinečnosti vedomé (ceny parkovného aj služieb sú na „tatranskej úrovni“).

Vyzdvihla by som unikátny dinopark DINONO, ktorý naozaj stojí za návštevu. Na rozľahlom lesnom teréne sa Vaše deti môžu zoznámiť snáď so všetkými druhmi dinosaurov. Ak máte aj Vy doma malých dinonadšencov, rátajte s tým, že to nebude hodinová prechádzka. Môžete tu pokojne stráviť aj poldňa. Je to atrakcia medzinárodnej úrovne, avšak kočík v tomto prípade nechajte radšej doma.

Pri Bojniciach mi nedá nespomenúť aj menej známy areál Bašty pri prameni, ktorý ma kedysi očaril natoľko, že sa stal naším svadobným miestom. Bojnický kúpeľný park je skutočne nádherný a stojí za špeciálnu pozornosť. Zatiaľ čo Vy si vychutnávate kávičku, Vaše deti môžu pri Vás spokojne kŕmiť kačky. 

Oravská lesná železnica

Orava je nepochybne jednou z najkrajších slovenských oblastí a pri každej návšteve človek objaví niečo nové. Keďže verím, že hrad aj priehradu so Slanickým ostrovom ste už navštívili, dnes prinášam tip na výlet, ktorý Emku absolútne očaril. Jazda lesnou železnicou je zážitok pre deti všetkých vekových kategórií. Určite si ju zapíšte na svoj dovolenkový zoznam.

Rozprávkový les

Ak na Vašich cestách míňate Strečno, Koliba Panoráma v Nezbudskej Lúčke je priam povinnou zastávkou. Okrem toho, že Vaše deti poteší množstvo rozprávkových postavičiek a bytostí, ponúkne Vám aj nádherný panoramatický výhľad. Nechajte sa vtiahnuť do rozprávky a užite si príjemné posedenie s pohľadom na hrad.

Malkia park

Pamätám sa, že keď sme toto miesto navštívili s mužom pred rokmi, boli sme očarení. Hlavnou myšlienkou ich konceptu bola vtedy záchrana mačkovitých šeliem z nevhodných podmienok, zajatia, cirkusov a pod. Dnes už tu nájdete oveľa viac druhov ako kedysi. V Malkia Parku majú zvieratá naozaj nádherné výbehy, ktoré sa len tak v bežných ZOO nevidia. Sídlia v Orechovej Potôni, ktorú mnohí poznáte vďaka Slovakia Ringu. Ak budete mať na tieto strany cestu, určite sem zavítajte.

Okrasné rybníky Remata

Ak hľadáte miesto, ktoré má dušu a na kúsku zeme dokonale prepája okolitú zeleň, vynikajúce jedlo, detský raj a mini farmu, zavítajte sem. Garantujem Vám, že budete rovnako ako my, veľmi príjemne prekvapení. Pre milovníkov pstruhov je okrem samotnej ochutnávky aj možnosť rybolovu. Tých najmenších poteší nádherné ihrisko s množstvom herných prvkov, hojdačiek, kolobežiek, odrážadiel aj kontaktný zverinec. Vstupné je pre ne len symbolické 2€ a o zábavu na čerstvom vzduchu postarané naozaj celý deň.

Areál je ako stvorený pre rodiny s deťmi. Z veľkého pieskoviska či lanovej dráhy ich nebudete vedieť odtrhnúť a ako pozitívum hodnotím aj to, že na svoje ratolesti budete vidieť „od stola“. Ak máte chuť, vezmite si so sebou aj piknikovú deku – o občerstvenie nebude núdza. Z nášho pohľadu bezkonkurenčné v porovnaní napr. s Topoľčiankami, s Machnáčom alebo s Kulháňom. Každému ale chutí rybka inak, takže odporúčam postupne navštíviť všetky a vybrať si to svoje.

FarmaPARK Lubina

Keď majú Vaši drobci radi hospodárske zvieratká, toto miesto bude pre ne to pravé orechové. Areál tejto rodinnej farmy nie je príliš veľký, takže ho bez problémov zvládnu prejsť aj detské nôžky. Dokonca sa môžu zviezť aj na poníkovi. V letných mesiacoch je pre deti pripravené aj brodisko s teplou vodou, kde sa môžu osviežiť. My sme ale toto miesto navštívili viackrát v mimosezóne, tak nemáme priamu skúsenosť. Platené vstupné je však už pre deti od 1 roka.

Lacnejšou alternatívou môže byť návšteva Gazdovstva Uhliská, ktoré si tiež zaslúži extra pozornosť. Obzvlášť, ak ste milovníkmi koní. Farma je známa dobrým jedlom, lokálnou produkciou a vynikajúcimi koláčmi, s čím musíme len súhlasiť. Vyzdvihla by som nádherné výbehy pre zvieratá, o ktoré je na tejto farme naozaj dobre postarané.

Ranč pod Babicou

Na Bojnú si spomínam ešte zo svojho detstva a rada sa sem vraciam aj dnes. Areál prešiel úpravou a ponúka okrem kontaktného zverinca, či možnosti rybolovu aj dostatok iných aktivít pre deti. Poteší ich najmä možnosť kŕmiť hospodárske zvieratká. Tí, ktorí na tento ranč plánujete pricestovať z diaľky, sa tu dokonca môžete aj ubytovať. Prostredie okolitej prírody aj pozitívne recenzie Vám sľubujú pekný zážitok.

Eko Park Piešťany

Eko Park je ďalším z našich obľúbených miest. Vaše deti okrem zvierat určite poteší aj nádherné ihrisko s množstvom lezeckých prvkov, trampolín a šmykľaviek. Keďže sem chodíme niekoľkokrát ročne (opäť mimo letných prázdnin), na zvýhodnené vstupné využívame klubovú kartičku.

Veľa zvierat je možné kŕmiť a je to z veľkej časti kontaktná ZOO. Terén je rovinatý a tiahne sa pozdĺž jazera, takže sa sem bez problémov môžete vybrať aj s kočíkom. V prípade nepriaznivého počasia sa dá zahriať v reštaurácii Rybársky dvor, ktorá disponuje aj detským kútikom.

Trenčianske Teplice & Trenčín

Všetky kúpeľné mestá na Slovensku majú svoje čaro a sú si v niečom podobné. Keďže máme aktuálne najbližšie práve Trenčianske Teplice, chodíme sem najčastejšie. Hlavným lákadlom je pre Emku určite čerstvá, chrumkavá oblátka, ktorú Vám ochotná pani predavačka podá do ruky ešte teplú. Prechádzka námestím a kúpeľným parkom je dobrou voľbou najmä počas pracovných dní, keďže cez víkendy je mesto plné turistov.

Ak hľadáte pokojnejšie miesto, kde sa môžete príjemne schladiť pred horúcimi slnečnými lúčmi, zavítajte do neďalekého Lesoparku Brezina. Jeho návšteva nič nestojí a v obkolesení stromov určite načerpáte potrebnú energiu. Súčasťou je okrem detských ihrísk aj lanový park Tarzania. Príjemnou prechádzkou sa viete dostať až k Trenčianskemu hradu. V letných mesiacoch sem premáva z námestia aj turistický vláčik, ktorý zaiste poteší najmä malých návštevníkov.

Zoo Zlín

Slovenské zoologické záhrady som v tomto zozname neuviedla zámerne. Jednak preto, že ste už niektoré z nich pravdepodobne aspoň raz videli a na druhej strane preto, že ak ste mali možnosť prechádzky v zahraničných, tie naše Vás až tak neohúria (boli sme v Bratislave, v Košiciach, v Spišskej Novej Vsi, ale najkrajšia je pre nás v Bojniciach). Pre mňa osobne však určite stáli za návštevu ZOO v Prahe, v Budapešti a vo Viedni.

Dnes mám pre Vás ale tip na výlet kúsok za hranice s Českom. Ak sa vyberiete na Moravu, ZOO Zlínzámok Lešná zaručenie splnia predstavy malých aj veľkých návštevníkov. Počas horúcich letných dní Vám to ale neodporúčam. Parkoviská budú zaručene preplnené, zvieratá nehybne ležiace v tieni svojich výbehov a z Vás bude liať pot. Tento výlet si opäť užijete viac na jar alebo na jeseň.

Ostrihom

Ostrihom je našou srdcovkou už viac ako desaťročie a radi sa sem vraciame. Za čias Uhorska bol hlavným mestom a ak ste niekedy boli v Štúrove, tak viete, že práve s týmto maďarským mestom ho spája Most Márie Valérie. Ostrihom je prezývaný aj ako „maďarský Rím“, pretože je na jeho území vybudovaných množstvo kostolov. Ikonou Ostrihomu je určite jeho nádherná bazilika, ktorá stojí za návštevu v každom ročnom období. Výhľad na ňu je zo slovenskej strany móla magický najmä večer. (Vrelo odporúčam repelent proti komárom.)

Pre tých, čo radi dovolenkujú v spomínanom Štúrove, by som dala do pozornosti práve „aquapark cez most“, ktorý vyjde cenovo výhodnejšie a nebýva počas leta taký preplnený ako Vadaš. Obe mestá priam dýchajú dovolenkovou atmosférou a turizmom. Keď hľadáte kompromis medzi dovolenkou pri mori a na Slovensku, zavítajte sem.

Deti určite poteší turistický vláčik či možnosť plavby loďou po Dunaji. Emka tu po prvý raz videla aj „veľké“ lode, kto kotvia v prístave a bola nadšená. Ak tu strávite viac dní, určite odporúčam výlet do neďalekej Budapešti. Nevynechajte už spomínanú ZOOpodmorský svet Tropicarium. U nás mali žraloky veľký úspech. Tento výlet sme si zámerne naplánovali na štvrtok, pretože práve v tento deň máte možnosť zažiť aj ich kŕmenie. Myslím, že deti v hľadisku ani nežmurkli, keď sa do vody spúšťala klietka pre potápačov.

Zakopané

Čerešničkou na záver je mesto u našich poľských susedov, ktoré sme navštívili už 3x a stále mám pocit, že sme ešte nevideli všetko (pritom naše dovolenky sú viac než aktívne). O Zakopanom by som vedela napísať samostatný článok, takže ak sa rozhodnete pre dovolenku práve tu, neváhajte ma kontaktovať – rada poradím.

Milujeme Tatry, no posledné roky intenzívne vnímame, že sú pre nás z poľskej strany jednoducho cenovo dostupnejšie. Ako sa hovorí: „Za menej peňazí viac muziky.“ Človek tu neplatí horibilné sumy za parkovné či použitie záchodov. All inclusive dovolenku tu viete v mimosezóne zažiť za zlomok slovenských cien.

Deti budú nadšené z konských záprahov, ktoré tu dnes ešte stále bežne stretnete na ulici. Mesto si zachováva svoju goralskú kultúru a všade voňajúce grilované oštiepky s brusnicami si Vás zaručenie podmania. Z top atrakcií pre Vás vyberáme:

Vrch Gubałówka (1126 m.n.m.), na ktorý vedie pozemná lanovka je porovnateľný s výletom na Hrebienok (1285 m.n.m.). Poľské Tatry opäť s výraznou cenovou úsporou (15 € spiatočný lístok pre dospelú osobu na Slovensku vs 26 złotych, čo je v prepočte cca 6 € ).

Výlet lanovkou na Kasprowy Wierch Vás opäť vyjde lacnejšie ako na spomínaný Chopok. Mimochodom, na Lomnický štít (2634 m.n.m.) je aktuálna plná cena lanovky 80 €, na Kasprowy Wierch v prepočte 25 – 30 € (v závislosti od konkrétnej hodiny) a leží iba o 650 m.n.m. nižšie.

V zime určite nevynechajte Snowlandiu (obrovský snežný labyrint, iglu so sochami rozprávkových bytostí z ľadu, sánkarský svah a mnoho iných atrakcií pre malých aj veľkých) a v daždivom počasí napríklad Podmorský alebo Myšací Svet.

Verím, že som Vás pred nadchádzajúcimi letnými prázdninami inšpirovala. Dajte vedieť, ktoré miesta ste už s deťmi navštívili a či ste poznali všetky vyššie spomenuté. Prezradím Vám, že medzi moje veľké srdcovky patrí napríklad aj Banská Štiavnica či Košice. Pokojne sa so mnou podeľte aj o tie VAŠE NAJ a posuňte článok zdieľaním aj svojim známym. Potešíte mňa aj ich.

Majte krásne, pohodové a slnečné leto!

„Som certifikovaná lektorka tehotenskej a detskej jogy. Fascinuje ma krehkosť ľudskej duše a mojou dlhoročnou vášňou je klinická psychológia. Za najväčšiu školu sebarozvoja však považujem narodenie našej dcéry. Sprevádzam ženy na ich ceste k láskavému prístupu k sebe samej a k rešpektovaniu potrieb svojho tela. Vytvorením zdravej sebalásky im tak pomáham vybudovať pevný základ radostného materstva.“ Viac o mne sa môžete dočítať tu>>
Komentáre
  • E-book zDARma pre Vás
  • Plače Vaše bábätko viac, ako ste schopní uniesť? Pýtate sa, prečo iné bábätká pokojne spia, zatiaľ čo to Vaše reaguje na všetko s vysokou citlivosťou, podráždene až prehnane negatívne? Je pre Vás slovné spojenie „Pravidelný režim dňa“ nedosiahnuteľnou neznámou? Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali kladne, potom je tento e-book pre Vás ako stvorený!

  • Najnovšie články
  • Rada Vás uvidím aj na FB stránke: MIRI YOGA