Existuje efektívne predsavzatie, ktoré nášmu telu spoľahlivo zaručí priaznivé výsledky?

Na to, aby sme vo svojom živote urobili akúkoľvek zmenu nemusíme čakať na nový týždeň, nový mesiac a dokonca ani na Nový rok. Môžeme začať kedykoľvek a bez zbytočného sebatrýznenia. Stačí nabrať odvahu, poznať vlastné „PREČO?“ a vystúpiť zo zóny svojho komfortu. Čo keby sme všetci skúsili počúvať svoj vnútorný hlas a rešpektovať limity svojho tela?

Ak sa cítite pod tlakom, pretože sa na Vás z každej strany valia novoročné výzvy a Vy neviete, čo si počať so zvyškom vianočného pečiva, mám pre Vás jednoduché riešenie. Urobte si k nemu kávu. 🙂

Štvrťhodinka denne pre zdravie

Pravidelná pohybová aktivita by mala byť bežnou súčasťou našich všedných dní. V minulosti bol pohyb oveľa prirodzenejším javom ako je tomu dnes. Nielenže naši predkovia museli ťažko manuálne pracovať a oveľa viac chodili peši, v neposlednom rade mali ich deti viac športových činností vonku. Dnešnej generácii našich najmenších častokrát chýbajú správne vzory.

Predstavme si hlavu rodiny ako zamestnanca, ktorý ráno nasadne do auta, v ktorom sa odvezie do práce. Následne z neho prestúpi do výťahu, v ktorom sa vyvezie do svojej kancelárie, kde sadne na stoličku, na ktorej strávi pri najmenšom 8 hodín (častokrát oveľa viac). Po skončení pracovného času opäť nastúpi do výťahu, presadne do auta a vo večerných hodinách sa vracia domov, kde sa rovno zvalí na pohodlný gauč.

Nie vždy dokážeme nájsť vnútornú motiváciu na to, aby sme zaradili do tejto schémy aj cvičenie. Avšak som presvedčená, že aspoň 15 minút denne by naša chrbtica zaručene ocenila. A nielen tá. Koniec – koncov, sedavý spôsob života priamo vplýva na kvalitu nášho psychického zdravia, čo má za následok prudký nárast vzniku civilizačných ochorení. Ako povedal Albert Einstein: „Život je ako jazda na bicykli. Na udržanie rovnováhy sa musíte neustále pohybovať.“

Povianočné chudnutie „do plaviek“

Stiahnuť aplikáciu s cvičebným programom ako pre kulturistu a nastolenie prísnej diéty nie je dobrým riešením. Hnať vlastné telo do zbytočných extrémov nám môže v konečnom dôsledku spôsobovať iba zbytočný stres. Pohyb nás má v prvom rade tešiť. Na začiatok môžeme napríklad vyhodiť váhu a skúsiť sa riadiť vlastnými pocitmi a zdravým rozumom.

Naše telo je veľmi múdre. Pozná svoje možnosti rovnako dobre, ako pozná svoje hranice. Vie, kedy je unavené a kedy sa naopak cíti pri sile. Kľúčom k zdravému a bezpečnému cvičeniu je naučiť sa rešpektovať svoje potreby, fázy menštruačného cyklu a dopriať si dostatok spánku aj kvalitnej stravy. Pohyb nemusí byť iba vrcholový šport či kolektívna hra zameraná na podávanie čo najlepšieho výkonu. Pohyb je v prvom rade správne dýchanie, pružná chrbtica a pravidelná chôdza.

Je praktizovanie jogy bezpečné pre všetkých?

Na cestu jogovej inštruktorky som sa vydala s túžbou šíriť krásu jogy medzi tých, ktorí ju nepoznajú. Čím dlhšie však po tejto ceste kráčam, tým viac cítim potrebu búrať mýty o „dokonalej jogovej praxi“ všade tam, kde to bude potrebné. Sociálne siete sú médium s obrovským dosahom. Desí ma ich priamy vplyv na psychické zdravie mladistvých a verím, že budem mať dostatok síl „zabojovať proti veterným mlynom“.

Túžim ľuďom otvoriť dvere do skutočného jogového sveta, pretože viem, že je tam dostatok miesta pre všetkých. Bez ohľadu na pohlavie, vek, fyzickú kondíciu či telesné proporcie. Je pre mňa vcelku úsmevné, že asány, ktoré vo svojom prapôvode znamenali „sed“, sú dnes verejne prezentované ako súťaž o čo najkomplikovanejší skrut či stojku.

Faktom je, že keby sa viac poukazovalo na možné riziká, joga by pre časť populácie mohla stratiť svoje čaro. Ako by Vám na reklamnom banneri zneli slová ako napríklad: zranenie, mozgová mŕtvica, poškodenie stavcov, odumretie nervov, či smrť – nakúpili by ste?

Počas svojej histórie sa z nej stal univerzálny recept na krásu, zdravie, dlhovekosť, kvalitný spánok, ale aj zlepšenie v sexuálnom živote či v medziľudských vzťahoch. Pochopiteľne, oku bystrého obchodníka to nemohlo ujsť. Za posledné desaťročia sa tak z jogy stal spoľahlivý biznis. Jogové štúdiá praskajú vo švíkoch, ženy nadšene nakupujú predražené legíny, podložky a z jogy sa stala módna vlna, ktorá so sebou strhne každého, kto je aspoň trochu „in“.

Vo svete sa stalo nepísaným pravidlom, že iba to, čo sa robí vo veľkom, je zároveň aj zárukou kvality. Som si vedomá toho, že chuť vytŕčať z mainstreamu ma bude stáť istú dávku energie. No verím, že som pripravená… 🙂

„Som certifikovaná lektorka tehotenskej a detskej jogy. Fascinuje ma krehkosť ľudskej duše a mojou dlhoročnou vášňou je klinická psychológia. Za najväčšiu školu sebarozvoja však považujem narodenie našej dcéry. Sprevádzam ženy na ich ceste k láskavému prístupu k sebe samej a k rešpektovaniu potrieb svojho tela. Vytvorením zdravej sebalásky im tak pomáham vybudovať pevný základ radostného materstva.“ Viac o mne sa môžete dočítať tu>>
Komentáre
  • E-book zDARma pre Vás
  • Plače Vaše bábätko viac, ako ste schopní uniesť? Pýtate sa, prečo iné bábätká pokojne spia, zatiaľ čo to Vaše reaguje na všetko s vysokou citlivosťou, podráždene až prehnane negatívne? Je pre Vás slovné spojenie „Pravidelný režim dňa“ nedosiahnuteľnou neznámou? Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali kladne, potom je tento e-book pre Vás ako stvorený!

  • Najnovšie články
  • Rada Vás uvidím aj na FB stránke: MIRI YOGA