CYKLICKÁ JOGA alebo praktizovanie jogy v súlade s vlastným ženským „JA“

Keďže spolu na hodinách často hovoríme o našom ženskom tele a jeho premenlivých potrebách v rozličných fázach menštruačného cyklu, rozhodla som sa pre Vás napísať článok, v ktorom si tieto informácie zhrnieme.

Náš ženský cyklus je počas mesiaca rozdelený do 4 fáz. Zdravý ženský cyklus má v priemere od 21 do 35 dní, no je to vždy vysoko individuálne. Ak má cyklus 28 dní, vyzerá to približne takto:

  1. Menštruačná = reflektívna fáza (deň 1 – 6 )
  2. Predovulačná (folikulárna) = dynamická fáza (deň 7 – 13)
  3. Ovulačná = expresívna fáza nastáva uprostred cyklu (deň 14 – 19)
  4. Predmenštruačná (luteálna) = kreatívna fáza (deň 20 – 28) mnohým ženám dôverne známa ako syndróm PMS

Všetky veľmi dobre vieme, že počas mesiaca sa v našom tele mení hladina ženských hormónov. Špecifické zmeny prichádzajú aj v období tehotenstva, šestonedelia či klimaktéria (prechodu).

Celkovo sa počas nášho života striedajú 4 ženské archetypy, ktoré vieme pozorovať aj počas nášho menštruačného či lunárneho cyklu. Ak žijeme v súlade s prírodou, vieme sa na ne prirodzene naladiť, pretože nám ich reprezentujú aj 4 ročné obdobia:

  1. Panna (Milenka) – jar (dynamická fáza) = symbolizuje RÁNO
  2. Matka (Kráľovná) – leto = v lune SPLN (ovulačná fáza) = symbolizuje POLUDNIE
  3. Čarodejnica (Divoška) – jeseň (predmenštruačná fáza) = symbolizuje VEČER
  4. Starena (Vedma) – zima = v lune NOV (menštruačná fáza) = symbolizuje NOC

Ak dokážeme načúvať vlastnému telu a vieme to správne uchopiť, máme možnosť žiť v súlade s naším cyklom. To nám prináša úžitok nielen na fyzickej rovine, ale dotýka sa všetkých našich životných rolí. To, aká si počas mesiaca manželka, matka, kamoška, zamestnankyňa či šéfka, veľmi úzko súvisí s tým, v akej fáze cyklu sa práve nachádzaš.

Viem, že nie je reálne vyslať počas môjho PMS celú rodinu na Mars a pracovné povinnosti plniť iba v dni, kedy som „v dynamike“. Ale ak mám možnosť – najťažšie a najdôležitejšie úlohy, ktoré potrebujem v daný mesiac splniť, si nechám na inokedy. Počas tejto fázy sa radšej sústredím na nemilosrdné zbavovanie sa všetkého nepotrebného. Práve teraz mi to totiž pôjde perfektne!

Keď túžiš po dieťati a horlivo sleduješ plodné dni svojho cyklu, mysli prosím na to, že spermie dokážu v maternici prežiť až 5 dní. Keďže nedokážeš vôľou ovládať vlastnú ovuláciu a ešte stále sú naše telá vedené hormónmi, reálne si každý mesiac plodná prakticky viac ako týždeň.

Môžeš sledovať zmeny hlienu krčka maternice, či skúsiť meranie bazálnej teploty, no prílišné chcenie môže byť často jedinou prekážkou na Tvojej ceste k vytúženému bábätku. Ak je téma (ne)plodnosti Tvojou nosnou témou a ocenila by si viac tipov, na tomto linku nájdeš unikátny online kurz, ktorý si môžeš dopriať s 10 % zľavou. Stačí v košíku zadať kód MTLFA10 (platí aj na už zľavnený a prístupy Ti ostávajú neobmedzene).

Cvičenie počas menštruácie

Počas NAŠICH dní prirodzene spomaľujeme, snažíme sa viac oddychovať, hýčkať a zohrievať svoje telo. Ja osobne v Deň 1 fyzickú aktivitu úplne vynechávam a snažím sa byť k sebe láskavá. Celkovo počas menštruácie realizujeme najmä pomalé cvičenie – namiesto dynamických prvkov zaraďujeme viac dychových a meditačných techník.

  • Ktoré dychové techniky ÁNO: Nádí Šódhana, Bhramari.
  • Ktoré dychové techniky NIE: Kapalabhati, Bhastrika.

V prvé dni menštruácie sa nesnažíme o silový ani kardio výkon. V joge nerealizujeme obrátené pozície – sviečky, stojky. Rôzna literatúra Vám ponúkne rôzne pohľady, avšak ja sa stotožňujem s tým, že krv má odísť z tela prirodzeným smerom „dolu“. Tento postoj s Vami zdieľam aj na našich spoločných hodinách, avšak je to osobná vec každej jednej z Vás.

V prípade, že Ťa téma ženskej cykličnosti zaujíma a chceš sa o rôznych fázach svojho cyklu dozvedieť viac, mám pre Teba aj tento praktický ťahák, ktorý vytvorila moja kamoška Zuzka. Na sociálnych sieťach má pre Teba pripravený hodnotný obsah zameraný nielen na hormonálnu rovnováhu, zdravé stravovanie a plodnosť, ale vo svojich príspevkoch Ti zodpovie aj otázky, ktoré sa možno hanbíš spýtať svojho gynekológa.

Ak je menštruácia spojená so silnými bolesťami a z tela odchádzajú väčšie krvné zrazeniny tmavej farby, je na mieste zamyslieť sa nad tým, aký mesiac mám za sebou.

Čím všetkým som v uplynulých týždňoch musela prejsť? Ako som sa správala k svojmu telu? Stravovala som sa pravidelne a kvalitne? Spala som dosť? Toto všetko nám môže odrážať následná menštruácia. Niekedy tento pohľad „do zrkadla svojho tela“ nemusí byť príjemný. Skús byť nasledujúci cyklus v pravde a urob si sama pre seba takúto sebareflexiu. Možno to aj Ty po rokoch konečne zvládneš bez liekov od bolesti.

DYCH, KTORÝ LIEČI

Na vedených lekciách jogy je mojím najčastejším slovom: „Dýchaj.“
Nie je to tak náhodou. Vedomý dych nás drží v absolútnej prítomnosti, dokáže rozprúdiť okysličenie ku všetkým bunkám, posilňuje pľúca aj srdce a perfektne čistí krv.

V sanskrite je PRÁNAJÁMA popisovaná ako zámerné ovládanie svojho dychu (prána = dych, ájáma = regulovať). Často opakujem, že práve hlboké vedomé dýchanie je niečo, čo nás má sprevádzať nielen počas našich spoločných hodín, ale najmä vrámci bežných dní.

Keď s jogou iba začíname, na začiatok potrebujeme pochopiť, čo nám prináša PLNÝ JOGOVÝ DYCH. Potom vieme uplatniť benefity brušného a hrudného dýchania aj v praxi. Následne spolu môžeme pridávať ďalšie dychové techniky, ktoré nám pomôžu zharmonizovať nervový systém a skvalitniť energetické centrá (čakry).

Potrebujem vedieť všetkých 2000 asán ?

Počas svojho doterajšieho študovania jogy som sa dozvedela, že máme cez 2000 rôznych jogových pozícií a ich variácií. Či dokážem po ôsmich rokoch urobiť a pomenovať v sanskrite všetky? Ani zďaleka nie. Ak si myslíte, že na to, aby ste mohli praktizovať alebo vyučovať jogu potrebujete vedieť všetko, mýlite sa.

Na lekciách ste už odo mňa počuli, že joga nie je náboženstvom, ale filozofickou disciplínou a psychosomatickým balíčkom. A je naozaj úplne jedno, či to napíšeme spisovne po slovensky s krátkym o, po česky s dĺžňom alebo po anglicky s ypsilonom na začiatku.

Joga bola v minulosti výsadou mužov a to je jeden z hlavných dôvodov, prečo nie sú všetky pozície vhodné pre naše ženské telá. Snažiť sa za každú cenu dostať do krkolomného skrutu môže byť v realite aj tak nemožné, pretože na to skladba našich kĺbov jednoducho nie je prispôsobená.

Dovolím si Vám posunúť informácie, ktoré sú súčasťou jogového vzdelávania u mojej drahej Verky v YoGO, pretože Vám krásne vysvetlia význam jednotlivých typov telesných pozícií pre našu dušu. A nezáleží na tom, či si ich doprajeme v zjednodušených verziách alebo s jogovými pomôckami – účinok aj výsledný efekt bude rovnaký:

  • PREDKLONY upokojujú a dodávajú pokoru.
  • ZÁKLONY otvárajú oblasť srdca, emočné bloky, robia nás otvorenejším, aktívnejším a učia nás prijímať nové veci.
  • ÚKLONOVÉ A ROTAČNÉ POZÍCIE učia pozerať sa na svet a na problémy z oboch strán, prijímať veci z dobrej aj zlej stránky, učia vyváženosti.
  • OBRÁTENÉ POZÍCIE nám „otočia svet hore nohami“ a vďaka nim môžeme získať nový pohľad, nové vnímanie sveta a reality.
  • ROVNOVÁŽNE (BALANČNÉ) POZÍCIE stabilizujú telo aj myseľ, pomáhajú pri koncentrácii a posilňujú sebavedomie.
  • RELAXAČNÉ POZÍCIE uvoľňujú a upokojujú.

Joga je učenie na celý život. A preto som sa definitívne rozhodla vo svojej osobnej aj inštruktorskej praxi zahájiť ďalšiu vzdelávaciu etapu. Svoje jogové osvedčenia by som do tretice chcela obohatiť o ďalší level. S radosťou Vám oznamujem, že v januári nastupujem na celosvetovo akreditovaný program RYT®200 s medzinárodne uznávaným certifikátom v Yoga Alliance.

Rok 2025 bude teda v mojom živote opäť v niečom prelomovým. Popravde, sama som zvedavá, čo všetko ešte „stihnem“ pred 30-kou. Tak si (nielen) počas týchto sviatočných dní doprajme toho relaxu v kruhu najbližších čo najviac, nech máme začiatkom ďalšieho roka z čoho čerpať.

 

„Som certifikovanou lektorkou jogy. Fascinuje ma krehkosť ľudskej duše a mojou dlhoročnou vášňou je klinická psychológia. Za najväčšiu školu sebarozvoja však považujem narodenie našej dcéry. Sprevádzam ženy na ich ceste k láskavému prístupu k sebe samej a k rešpektovaniu potrieb svojho tela. Vytvorením zdravej sebalásky im tak pomáham vybudovať pevný základ radostného materstva.“ Viac o mne sa môžete dočítať tu>>
Komentáře
  • E-book zDARma pre Vás
  • Plače Vaše bábätko viac, ako ste schopní uniesť? Pýtate sa, prečo iné bábätká pokojne spia, zatiaľ čo to Vaše reaguje na všetko s vysokou citlivosťou, podráždene až prehnane negatívne? Je pre Vás slovné spojenie „Pravidelný režim dňa“ nedosiahnuteľnou neznámou? Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali kladne, potom je tento e-book pre Vás ako stvorený!

  • Najnovšie články
  • Rada Vás uvidím aj na FB stránke: MIRI YOGA