Uverejňujete fotky svojich detí na sociálnych sieťach? Prečítajte si viac o fenoméne súčasnosti s názvom SHARENTING

Sharenting je pojem, ktorý oficiálne vznikol v roku 2010 spojením dvoch anglických slov SHARE & PARENTING, čo v doslovnom preklade znamená zdieľané rodičovstvo. Je výsledkom nadužívania sociálnych sietí rodičmi, ktorí v neprimeranej miere postujú fotografie či videá svojich detí (môžete sa stretnúť aj s pojmom oversharenting).

Zdieľanie fotiek a videí detí na sociálnych sieťach je pre mnohých rutinnou záležitosťou. Predpokladám, že aj Vy máte vo svojom okolí rodičov, ktorí pridávajú na svoje profily na Facebooku či Instagrame fotografie svojich ratolestí denne a stávajú sa tak otrokmi „zbierania lajkov“. Niektorí svojim deťom dokonca zakladajú vlastné profily, ktoré im spravujú prakticky už od narodenia. Málokto z nich sa ale zamýšľa aj nad možnými dôsledkami uverejňovania obsahu na internete.

„PREČO Eme nefotíte aj tvár?“

Od začiatku ako som začala písať svoj blog je to najčastejšia otázka, ktorú mi pokladáte. Za zábermi zozadu alebo zboku nie sú  žiadne „celebritné maniére“, ale prostý fakt, že ako rodičia absolútne rešpektujeme jej súkromie. Žiaden súhlas nám neposkytla, preto sa snažíme konať tak, aby sme to neskôr neľutovali.

Viem, že jej nádherný úsmev by sa v online svete predával dobre, no radšej ho uchovám v rodinnom albume. Za 2 roky má približne 5000 záberov, no sú pre nás natoľko vzácne, že nemáme potrebu sa o ne deliť. Aj naši rodinní príslušníci a kamaráti sú informovaní o tom, že si neželáme publikovanie bez nášho schválenia. V tomto sme s mužom naozaj nekompromisní.

Myslím, že prvý smiech, prvé kroky či prvé slová svojho dieťaťa by si mal každý rodič hlavne užiť a nie ich okamžite zdieľať online. Druhým extrémom je sústavné scrollovanie sietí hľadiac na fotky cudzích detí, pričom to Vaše stojí priamo pred Vami a zúfalo sa snaží aspoň na chvíľu upútať Vašu pozornosť.  Smutný paradox modernej doby. 

Samozrejme, že na to, aby bol môj projekt pre Vás dostatočne autentický, bolo nevyhnutné použiť fotografie aj zo súkromnej zbierky. Vy, ktorí ma sledujete pravidelne ale viete, že svoju dcéru chránim ako oko v hlave. Priznávam, že už som odmietla niekoľko spoluprác na Instagrame, pretože som s takýmto spôsobom prezentácie nebola vnútorne stotožnená. Nespamujem Vás denne fotkami toho, čo si Emka obliekla, čo sme si kúpili, navarili, nakreslili alebo kam sme sa vybrali na výlet. Z času na čas to rada urobím, ale popravde – hlbší význam v tom nevidím.

Zopár faktov pre tých, ktorí pravidelne „vešajú na sieťfotky svojich detí

  • Fotografia zverejnená na sociálnej sieti je vlastníctvom danej platformy. Facebook teda môže Vašu fotografiu voľne použiť bez Vášho súhlasu a to aj napriek tomu, že na ňu máte autorské právo. Server nie je Váš.
  • Citlivé zábery sú magnetom na detských predátorov – pedofilov. Mali by ste si dobre rozmyslieť, či zverejníte záber (polo)nahého dieťaťa, hoci verím, že je určite roztomilé, keď sa čľapká vo vode. Asi ako všetky deti… Žiaľ, títo ľudia veľmi dobre vedia kde a ako hľadať, aby sa k týmto fotkám dostali. A Vaše hashtagy ako #nocnik, #nahedieta, #kupkanie a pod. im to extrémne uľahčujú.
  • Množstvo únosov detí bolo zrealizovaných práve vďaka metadátam, ktoré zobrazujú okrem iného aj Vašu polohu. Fotografia tak môže ľahko poskytnúť informácie o tom, kde sa práve nachádzate, o Vašom bydlisku, ale aj o škole, ktorú dieťa navštevuje. A nie, nedeje sa to len v amerických filmoch. Bohužiaľ, aj na Slovensku sú mnohé prípady lákania na sladkosti či bielych dodávok.
  • Čo raz zverejníte na internet, nikdy z neho už úplne nezmizne. Je preto dobré sa zamyslieť nad tým, či sa Vášmu dieťaťu bude v budúcnosti páčiť, čo všetko ste bez jeho vedomia sociálnej sieti ponúkli. Aj fotografiami v plienkach, na nočníku či v bazéne tvoríte ich digitálnu identitu. Neskôr môže byť kvôli nim terčom výsmechu alebo šikany.
  • Za absolútne neprípustné sa považuje zdieľanie osobných údajov a dokladov ako napr. rodné listy, pasy či školské vysvedčenia. Rodičia to však často robia bezmyšlienkovite, pretože sa chcú pochváliť, akého šikovníka majú doma. Možno si poviete, že fotografie predsa uvidia Vaši známi, no nemusí to byť celkom pravda. Úplne stačí, že má niekto z nich aktuálne hacknutý profil a škôlkarsky diplom Vášho dieťaťa sa môže šíriť raketovou rýchlosťou.

Surface web vs Deep web

Ak sa Vám tieto riadky nečítali ľahko, úplne Vám rozumiem. Mojím zámerom nebolo vystrašiť Vás, iba varovať. V prípade, že si naopak myslíte, že sa Vás to netýka a ste presvedčení o tom, že máte svoje účty dobre zabezpečené, odporúčam Vám hlbšie sa povenovať pojmom DEEP WEB & DARK WEB. Najpopulárnejším obsahom na Dark webe je práve ilegálna detská pornografia. Nerada by som to tu dopodrobna rozmazávala, preto „googlenie“ nechám na každom z Vás.

Internet ako taký totiž neslúži iba na zábavu a vzdelávanie širokej verejnosti, ale je zároveň aj veľmi nebezpečným miestom, na ktorom prebiehajú obchody s drogami, zbraňami, pranie špinavých peňazí, predaj falošných identít (ukradnuté doklady, kreditné karty), ale aj teroristické operácie či objednávanie únoscov a nájomných vrahov. Tento obsah je dobre zabezpečený pred bežnými prehliadačmi a platby prebiehajú výlučne v kryptomenách – najpoužívanejšími sú Bitcoin a Monero.

Web, ktorý poznáme a využívame všetci sa nazýva SURFACE WEB a tvorí iba necelých 10% z celkovej kapacity internetu. Čísla sú v tomto prípade naozaj desivé a oplatí sa mať na pozore.

Viem, že žijeme v modernej dobe a v 21. storočí je už takmer prirodzené postnúť sem-tam nejakú fotku na sociálnu sieť. Týmto článkom však pomyselne dvíham varovný prst a prosím Vás, aby ste si nabudúce dobre premysleli, či sa o daný záber naozaj chcete podeliť s celým svetom. Pretože to, že niekoho „nemáte v priateľoch“ ešte neznamená, že nie je dostatočne šikovný na to, aby sa k Vašim údajom dostal a zneužil ich.

Tip na záver pre všetkých

V súčasnosti je úplne bežné vyhľadávať informácie na internete. Spomeňte si na to, keď sa budete uchádzať o nové zamestnanie či prestížne štúdium. Ako personalista som si pravidelne robila obraz o uchádzačoch o prácu aj vďaka tomu, ako vyzerá ich profil na sociálnej sieti. Akokoľvek prepracovaný profesijný životopis mi pristál v inboxe, zábery z Facebooku mi často napovedali ďaleko viac. Tak pozor na to, aby ste si sami nezabuchli pootvorené dvere.

„Som certifikovaná lektorka tehotenskej a detskej jogy. Fascinuje ma krehkosť ľudskej duše a mojou dlhoročnou vášňou je klinická psychológia. Za najväčšiu školu sebarozvoja však považujem narodenie našej dcéry. Sprevádzam ženy na ich ceste k láskavému prístupu k sebe samej a k rešpektovaniu potrieb svojho tela. Vytvorením zdravej sebalásky im tak pomáham vybudovať pevný základ radostného materstva.“ Viac o mne sa môžete dočítať tu>>
Komentáře
  • E-book zDARma pre Vás
  • Plače Vaše bábätko viac, ako ste schopní uniesť? Pýtate sa, prečo iné bábätká pokojne spia, zatiaľ čo to Vaše reaguje na všetko s vysokou citlivosťou, podráždene až prehnane negatívne? Je pre Vás slovné spojenie „Pravidelný režim dňa“ nedosiahnuteľnou neznámou? Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali kladne, potom je tento e-book pre Vás ako stvorený!

  • Najnovšie články
  • Rada Vás uvidím aj na FB stránke: MIRI YOGA